AKICI TRAFİKTE ÖZEL DİREKSİYON DERSİ;

1.gün – özel direksiyon dersi : Bu ders trafiğe kapalı alanda veya az olan yerlerde başlayarak aracı tanıma (vitesler, koltuk ayarları, oturuş şekli, el freni, pedallar), teorik bilgiden sonra kalkış ve duruşlar, direksiyon tutuş ve direksiyon çevirme şekilleri gösterilmektedir. Duruma ve reflekslerine göre akıcı trafiğe ilk derste dahil olunmaktadır (Bu derste 1.ve 2. vites kullanılmaktadır.)

2.gün – özel direksiyon dersi : Kalkış ve duruşların tekrarı, akan trafikte eğitim sırasında aynı zamanda teorik bilgilerle eğitim desteklenmekte. Ayrıca akan trafikte uygulanarak 3.vites kullanılmaktadır.

3.gün – özel direksiyon dersi :1 ve 2. derslerin tekrarı, ayrıca bu dersten itibaren trafiğin yoğun yerlerine girilerek güzergah fark etmeksizin İstanbul’un her yerine gidilmektedir.

4.gün – özel direksiyon dersi : Park çalışması, rampada kalkış ve şerit değiştirmeler, dönüşlerin tekrarı, ayrıca gerek görüldüğünde 4 vites kullanılacaktır.

5.gün – özel direksiyon dersi : Kavşaklara giriş ve dönel kavşaklarda dönüş yapma, ayrıca dar alanlarda geçiş ve dönüş yapma. Bu özel direksiyon dersi sürücü adayının isteği üzerine, sıkça kullanacağı güzergâh varsa söz konusu güzergâhı kullanarak böylece o güzergâhta da pratik yapma şansını bulacaktır.

6.gün – özel direksiyon dersi : Genel tekrar ve sürücü adayı hangi konuda zayıfsa söz konusu konunun tekrarı yapılmaktadır. Ayrıca  bu özel direksiyon eğitiminde çevre yoluna girerek 5. vites kullanılacaktır.